Panelový dům je pro mnohé z nás zcela automatickým synonymem pro bydlení. Přemýšleli jste však někdy o tom, odkud se paneláky vlastně vzaly, kdy se stavěly a jaké příběhy se za tím ukrývají? Tým odborníků stojící za projektem Paneláci.cz ↑ (projekt je garantován Uměleckoprůmyslovým museem ↑) si dal opravdu velkou práci a připravil putovní výstavu kombinovanou s pěkně zpracovaným webem. V jednotlivých českých metropolích tak postupně máte možnost podívat se na příběhy paneláků. Všechny podklady jsou také dostupné i na webu ve formátu PDF. Zde jsou ty pro České Budějovice.
Panelový dům v Českých Budějovicích
My jsme na výstavu v Českých Budějovicích narazili téměř náhodou cestou do kopírovacího centra, kam jsme nesli starou velkoformátovou projektovou dokumentaci od našeho klienta ke zkopírování. Až do 19. září se výstavní panely (vskutku doslova!) nacházejí před kulturním domem Metropol na Senovážném náměstí.
České Budějovice: paneláky Od Máje až po Lidickou třídu
V Českých Budějovicích je panelových sídlišť hned několik (namátkou jmenujme ty zastoupené na výstavě: Máj, Vltava, Pražské předměstí, Lidická třída). Postupem času se jejich tvář mění. Stavby, které sloužily bez oprav desítky let potřebovaly a často stále potřebují rekonstrukci/zateplení. A nejde jen o fasádu, ale i o další části nemovitostí. O to však na výstavě nejde.
Cílem tohoto projektu je zasadit dosud opomíjený fenomén panelových sídlišť do kontextu vývoje moderní architektury a do dobových i současných politických a společenských souvislostí a zpřístupnit ho atraktivní a interaktivní formou laické i odborné veřejnosti.
Panelový dům: mnoho soustav, jeden cíl
Dnes už se to může zdát úsměvné (či naopak smutné, možná obojí). Co však stálo za zrodem panelových domů, které se stavěly podle různých modelových soustav? Následující obrázek je – domníváme se – opravdu výmluvný.
Potenciál pro opravdu úsporné bydlení
Odhlédnuto od všeho, panelové domy v sobě ukrývají opravdu mimořádný potenciál pro úsporné bydlení. Kvalitně zateplený dům může být energeticky mimořádně úsporný. Rozdíl oproti původním stavům, kdy například běžně „fouká pod okny“ je nebetyčný. V zimě se šetří desítky procent nákladů za vytápění, v parném létě mohou obyvatelé těžit z příjemného chladu. Těžko si představit, že bychom panelové domy nyní hromadně bourali. Cestou je spíše jejich komplexní revitalizace. Paneláky jsou zkrátka fenomén, který jen tak nezmizí. Můžeme však učinit maximum pro to, aby se v nich bydlelo komfortně a dobře.